Jak dbać o stronę internetową?

jak dbać o stronę

Szukamy informacji w Internecie, prawie na każdy temat. Niewątpliwie jest to wygodna i najszybsza metoda. Internet jest prawdziwą kopalnią wiedzy i wszelkiego rodzaju danych oraz baz firm.

Posiadanie własnej strony www jest więc bardzo ważne z punktu widzenia naszego biznesu. Odpowiednio przygotowana strona internetowa jest bowiem wizytówką naszej firmy, kanałem komunikacji i źródłem do pozyskiwania nowych klientów. To dzięki informacjom w niej zawartym potencjalny klient trafi do nas, wybierze naszą ofertę, znajdzie nasze dane kontaktowe. Pamiętać jednak należy, że jeśli decydujemy się na własną stronę internetową, powinniśmy o nią regularnie dbać.

 

Co jeśli zaniedbamy stronę?

Przede wszystkim, strona może się po prostu „posypać”, przestanie działać i cały wysiłek włożony w jej stworzenie pójdzie na marne. Strona, o którą nie dbamy może też paść ofiarą złośliwego oprogramowania.

Możemy jednak temu zapobiegać – bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego dziś podpowiadamy Wam, o czym należy pamiętać w codziennym użytkowaniu strony opartej na systemie WordPress, by służyła nam długo i nie generowała niepotrzebnych kosztów napraw.

 

Pielęgnacja strony www opartej o system WordPress – o czym warto pamiętać?

Update wtyczek – Twoja strona www na systemie WordPress tego potrzebuje. 

Każdą wtyczkę, którą mamy zainstalowaną na stronie należy regularnie aktualizować. Nie ważne, czy korzystamy z niej, czy nie – wymaga ona regularnego sprawdzania. „Luki”, które tworzą się przez nieaktualne wtyczki, są niebezpieczne, bo stwarzają idealne okno dla złośliwego oprogramowania. Tu przy okazji, poruszamy kolejny problem – jeśli z jakiejś wtyczki nie korzystamy, jest ona nieaktywna, lepiej ją usunąć. Taki nieużywany plugin również wymaga doglądania. Im więc mniej w repozytorium, tym mniej do pilnowania. Jeśli za jakiś czas będzie niezbędna, możesz zainstalować ją na nowo.

Jak często aktualizować? Możemy, dla przykładu, ustalić dany dzień w tygodniu / raz na dwa tygodnie na tę czynność. Sam proces zajmuje dosłownie chwilę, a może mieć ogromne znaczenie dla prawidłowego działania naszej strony. Pamiętaj, żeby nie aktualizować wszystkich wtyczek jednocześnie.

Tutaj warto zwrócić uwagę na kolejną ważną rzecz. Mianowicie ilość wtyczek na stronie. Rozumiemy, że instalujesz te niezbędne. Niech one faktycznie będą niezbędne i niech się nie dublują. Zdarza się niestety, że mamy kilka wtyczek służących do tego samego. Nie potrzebujesz dwóch do Facebooka, czy kolejnej do formularzy kontaktowych. Takie zaśmiecanie nie służy Twojej stronie.

Skoro jesteśmy w temacie wtyczek, jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać. Jeśli już jakąś instalujesz, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.

    • Pierwszy z nich to ocena. Jeśli plugin otrzymał od użytkowników cztery – pięć gwiazdek – super! Unikaj tych, które otrzymują niskie oceny.

 

  • Drugi punkt to zgodność z posiadaną wersją WordPressa. Może zdarzyć się, że dana wtyczka nie była jeszcze testowana z aktualną wersją WP. Upewnij się, że wtyczka będzie działać prawidłowo.
  • Po trzecie, zwróć uwagę na ostatnią aktualizację wtyczki. Jeśli nie miała update od pół roku lub dłużej, jej prawidłowe działanie budzi ogromne wątpliwości.

 

Inne aktualizacje: aktualizacje motywów- Twoja strona www na systemie WordPress lubi pracować na zaktualizowanym motywie.

Usunąłeś więc niepotrzebne wtyczki, masz wszystkie aktualne i tylko te niezbędne, ustaliłeś też stały dzień na ich aktualizacje. Pamiętasz też, by stosowane pluginy były zgodne z używaną wersją WordPressa. Co dalej?

Wtyczki to nie wszystko. Tak samo jak pilnujemy ich aktualnych wersji, tak samo pamiętajmy o motywie. Aktualizacje dla używanego motywu na szczęście pojawiają się znacznie rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku wtyczek. Nie zmienia to jednak faktu, że również należy o nich pamiętać.
Analogicznie, nie przechowuj wielu zainstalowanych motywów, skoro korzystasz z jednego. Przy instalacji pierwszego motywu, zdarza się, że instalujemy wiele różnych motywów i testujemy ich funkcje. Skoro jednak go już nie potrzebujemy, lepiej je usunąć. Pozostaw jeden w razie awarii. Reszta również będzie, co jakiś czas wymagała wykonania update’u. A każde pominięcie tej czynności stwarza zagrożenie dla Twojej strony i po prostu ją zaśmieca.
Czyli w przypadku motywu: instalujesz, sprawdzasz, jeśli nie spełnia oczekiwań, od razu usuwasz.

WordPress – Twoja strona www potrzebuje sprawnego i zaktualizowanego systemu!

Porządki zrobione. Niepotrzebne wtyczki i motywy usunięte. Wszystko zaktualizowane… Ale czy na pewno?
Nie zapominaj o samym WordPressie! Co do niego, update pojawia się bardzo sporadycznie, raz na kilka miesięcy. Jest jednak niesamowicie ważny, być może nawet najważniejszy, by Twoja strona działała prawidłowo.

Warto tutaj zwrócić uwagę na kolejną bardzo ważną rzecz. Przed każdym większym update’em zrób kopię zapasową. Szczególnie przed aktualizacją WordPressa. O błąd bowiem nie trudno, a nie chcemy by przestała działać cała strona. Jeśli coś pójdzie nie tak podczas wykonywania aktualizacji, to mając zrobioną kopię zapasową, można wrócić do stanu strony sprzed update’a. Sytuacje, gdy coś faktycznie pójdzie nie tak, dzieją się rzadko, jednak zdarzają się i warto o tym pamiętać. Lepiej zapobiegać wiec, niż później się martwić i naprawiać błędy.

Brak SSL – czyli kiedy Twoja strona www jest niezabezpieczona…

Już na samym początku, gdy tylko budujemy stronę, należy zadbać o certyfikat SSL – co to takiego?
Z definicji “Certyfikaty SSL są narzędziem zapewniającym ochronę witryn internetowych, a także gwarantem zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Pełne bezpieczeństwo jest efektem zastosowania szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami.” W praktyce oznacza to, że mając zainstalowany certyfikat SSL, dbamy o bezpieczeństwo naszej witryny. Przy jej adresie pojawia się “ zielona kłódeczka”, dzięki której użytkownik, odwiedzający naszą stronę wie, że strona jest zabezpieczona. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo naszych i innych użytkowników i ich danych. Poza tym często zdarza się, że strony bez protokołu SSL są blokowane przez przeglądarki, a ich wyświetlanie ograniczane.

SEO: Regularne treści – czyli… jeśli prowadzisz bloga… uważaj na te błędy!

Zapewne Twoja strona zbudowana jest za pomocą któregoś z builderów typu Elementor, WP Bakery itp. Ułatwiają one układ treści, dodawanie zdjęć, ikonek, formularzy itd. Nie używaj jednak builderów, gdy umieszczasz na blogu wpisy. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest dodawanie artykułu z pozycji tradycyjnego edytora: Klasycznego, lub Gutenberga. To właśnie tam dodasz treść, ustawisz nagłówki, umieścisz zdjęcie. Tekst odpowiednio ustawisz pod kątem SEO oraz skonfigurujesz jego czytelność. Zmienisz też opis meta wpisu i zaplanujesz termin publikacji. Czyli zrobisz wszystko, co potrzebne, przed jego publikacją.

 

Budowa strony – uważaj na ten błąd! Kopiowanie elementów z innych stron.

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Czasami spotykamy się z tym, że niektóre elementy treści skopiowane zostały w całości z innej strony internetowej, wraz z kodem html, ustawieniami tamtego buildera. Takie działania są niedopuszczalne. Niejednokrotnie powodują błędy krytyczne na stronie, które później trudno naprawić samodzielnie. Buildery mają różną strukturę. Nie należy kopiować ustawień z jednego do innego. Jeśli więc chcemy skopiować treść, usuńmy najpierw elementy kodu – np. w zwykłym dokumencie tekstowym.

Twoja strona www – czego potrzebuje, by funkcjonować długo i szczęśliwie?

Jak widzicie, wykonanie strony nie wystarczy. Trzeba jeszcze o nią odpowiednio dbać. W innym wypadku przestanie prawidłowo działać i odstraszy Twoich klientów, zamiast ich przyciągnąć. Czy dużo jest nad nią pracy, to pozostawiamy do indywidualnej oceny 😉

Warto jednak poświęcić kilka minut, raz na tydzień lub dwa i utrzymywać na niej porządek. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, łatwiej jest pilnować wspomnianych punktów niż naprawiać całą stronę, lub tworzyć ją od nowa.

 


Ela Wolińska
– Project manager / wsparcie techniczne

Mistrzyni kodów, asapów, działających stron internetowych, a także deadlineów i efektywnego planowania!

Jeśli poszukujecie wsparcia w budowie stron internetowych – zarówno w stworzeniu koncepcji, jak i wykonaniu – odezwijcie się do nas!

Oto kilka przykładowych realizacji MP FLOW – Strategia i komunikacja w biznesie:

 

Zostaw komentarz