Jak opanować stres przed mówieniem do kamery?

  • Home
  • odwaga
  • Jak opanować stres przed mówieniem do kamery?

Kołatające serce, drżące dłonie, przyspieszony oddech… Znacie to? Taak! To stres w czystej postaci. Pojawia się w najważniejszych momentach naszego życia, skutecznie utrudniając nam działanie. W naszym dzisiejszym wpisie podzielimy się z wami kilkoma sprawdzonymi sposobami, jak sobie z nim radzić i już nigdy więcej nie pozwolić mu pokrzyżować naszych planów.

Stres jest całkowicie naturalną reakcją naszego organizmu na wszelkie wydarzenia, które w jakikolwiek sposób zakłócają jego normalne funkcjonowanie. Każdy z nas odczuwa go inaczej. Dla jednych będzie to jedynie nieprzyjemny ścisk w żołądku, dla innych drżący głos czy walące serce. Jedni są w stanie sobie z nim poradzić, dla innych jest to czynnik zupełnie paraliżujący. Co najważniejsze, stres zazwyczaj pojawia się w związku ze zdarzeniem czy sytuacją, które jest dla nas ważne.

Wielu naszych partnerów tworzy markę osobistą. W dzisiejszym świecie konieczna jest wręcz obecność w social mediach, coraz częściej w formie live czy stories. Jak więc poradzić sobie ze stresem w czasie nagrywania i mówienia do mikrofonu czy telefonu?

Opierając się na naszych doświadczeniach, wyróżniliśmy trzy główne obszary, o które warto zadbać, aby zminimalizować stres w trakcie nagrywania wideo.

  1. Myśli

Myśli czyli nasze przekonania dotyczące nas samych, osób, które nas oglądają czy po prostu technologii, z której korzystamy. Czasem są to myśli wspierające, które motywują nas do działania, jednak częściej, niestety, są one pełne krytyki i niechęci. W tym obszarze najważniejsze jest zadbanie o to, co sądzimy o nas samych. Każdy z nas ma wewnętrznego krytyka, który utrudnia bądź zupełnie uniemożliwia działanie. Wątpi on w nasze zdolności, kompetencje, sugeruje, że inni znają się lepiej i że sobie nie poradzimy. Często jest on związany z perfekcjonizmem, który nie pozwala nam podjąć akcji, dopóki nie jesteśmy przekonani, że zrobimy to idealnie. 

Sposób na krytyka

Z naszego doświadczenia wiemy, że z krytykiem nie ma sensu walczyć. Warto docenić jego wkład w nasze działanie, bo jak nikt inny jest w stanie ostrzec nas przed potencjalnymi zagrożeniami. Jeśli słyszysz w głowie takiego krytyka, warto wypisać sobie myśli, które się wtedy pojawiają i dokładnie je przeanalizować. Może się okazać, że część z nich jest rzeczywiście zasadna i może pomóc na drodze do perfekcji. Jako przeciwwagę dla krytyka zbuduj w sobie „kontrkrytyka”, który skupi się na motywowaniu Cię do działania.

Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. To normalne, że zaczynając robić coś nowego, potrzebujesz czasu, żeby dojść do wprawy. Daj sobie ten czas. Pozwól sobie popełniać błędy i wyciągaj z nich wnioski. Bądź dla siebie życzliwy i wyrozumiały i doceniaj swoje sukcesy, nawet te najmniejsze. Spróbuj podzielić zadanie na etapy i skupiaj się w danej chwili tylko na jednej czynności, którą masz wykonać. Kończąc kolejny etap całego zadania masz poczucie sprawstwa, a sukces w małej rzeczy motywuje Cię do dalszego działania.

Myślenie o tym, co pomyślą inni

Myśli o innych ludziach często są związane z poczuciem bycia ocenianym i też wiążą się z tym, co sądzimy o sobie samym. Publikując nagrania w social mediach niewątpliwie wystawiasz się na krytykę ze strony innych i jest to zupełnie naturalne. Przygotuj się na to, że nie wszystkie komentarze będą przychylne i staraj się wyciągać z nich wnioski. Mimo wszystko prawdopodobnie znacząca większość odbiorców bardzo pozytywnie przyjmie Twoje nagrania i uda Ci się wejść z nimi w interakcję, co tylko przysłuży się Twojemu wizerunkowi.

Myślenie o technologii

Jeśli chodzi o technologię, najlepiej jest spokojnie wszystko przećwiczyć, sprawdzić, spróbować i widzieć w niej jedynie sprzymierzeńca w Twoim dążeniu do zbudowania jak największej społeczności. Tak przecież właśnie jest. Bez technologii Twoje działania nie byłyby możliwe.

  1. Strona techniczna

Wiele osób wstrzymuje się przed nagrywaniem wideo sądząc, że nie mogą tego robić, nie mając profesjonalnego sprzętu. Zróbcie listę rzeczy, które są niezbędne do nagrywania i z nimi zacznijcie. A zanim wyposażycie się w najlepszy sprzęt, sprawdźcie, czy to w ogóle jest dla Was. Na początek wystarczy zwykły telefon. W stories liczy się naturalność przekazu, nie najwyższa jakość. Pamiętajcie, że najważniejsza jest treść, a tę macie w swojej głowie.

  1. Doświadczenie

 Żeby zdobyć doświadczenie, musisz zacząć działać. Najtrudniejsze jest pierwsze przełamanie. Zadbaj o wspierające otoczenie, ucisz swojego wewnętrznego krytyka i do dzieła! Im więcej będziesz tworzyć, tym będziesz w tym lepszy. Daj sobie na to czas, oswój się z tym. Staraj się nawiązać kontakt z obserwującymi, pytaj, co ich interesuje i twórz to, co jest dla nich ciekawe.

Stres jest naturalną reakcją naszego organizmu i w wielu sytuacjach może się okazać pomocny, skutecznie ostrzegając przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Nie możemy się całkowicie go pozbyć. Mimo to musimy pracować, aby nigdy nie powstrzymywał nas przed robieniem tego, co naprawdę chcemy. Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne i dzięki nim będziesz nagrywać świetne wideo.

Pamiętaj, że możemy Cię wesprzeć w tworzeniu wideo marketingu. Spotkanie w tym temacie możesz umówić klikając tutaj.

Zostaw komentarz